Let's talk about... čitanje sastojaka ili gledanje lijepih ambalaža?
Izvor |
Priznajem, sucker sam za slatke ambalaže. I vjerujem da nisam jedina. Drogerije su u zadnje vrijeme postale krcate tim slatkim pakiranjima gelova za tuširanje, jednokratnih maski za lice, balzama za usne i još mali milijun stvari.
I dok mi je to do sada bilo super i nisam obraćala pažnju na veću sliku, primjetila sam da u zadnje vrijeme mojoj koži generalno nedostaje hidratacija. Ubaciš jedan hidratantni serum u rutinu njege lica, ubaciš malo bogatiji losion za tijelo i misliš da je to okej. I je, mjesec, mjesec i pol maksimalno, a onda sve na staro. Onda gledaš i nije ti jasno, nisi ništa mijenjao u svojoj rutini. Kako proizvodi koji su do prije tjedan dana radili čudesa na licu sada ne rade - ništa? U tom trenu sam stala i krenula čitati sastave jednog po jednog proizvoda koje koristim, uspoređivati ih i bacila se u istraživanje. U samom istraživanju sam proširila malo vidike pa tako bacila pogled na "najpoznatije" sastojke u kozmetici te objediniti sve u jedan post.
DISCLAIMER: uzmite sve sa zrnom soli. Nisu svi pojedinci iz svake grupe nužno užasni niti znači da će smetati na vašoj koži ili vam odgovarati. Također, sve informacije su plod mojeg osobnog istraživanja. Ukoliko imate više saznanja od mene, molila bih da me nadopunite u komentarima. Gracias.
Sad kad sam razjasnila bitno, krenimo mi na stvar. :)
* Alkoholi
Smatram da su to sastojci o kojima se ionako najviše piše pa započinjem i ja s njima.
Zašto se uopće alkohol koristi u kozmetici? Služi nam kao otapalo za ostale sastojke, tj. povezuje ostale sastojke u smjesu, a služi nam i kao konzervans kako bi proizvodu produljio vijek trajanja. Također, neki oblici alkohola ovlažuju kožu. Već iz toga vidimo kako nisu svi alkoholi zlo. Primjer alkohola koji ne bismo nikako trebali izbjegavati jest glicerol - tipični školski primjer alkohola, a na koži ima efekt hidratacije. Alkoholi koji sami po sebi nisu štetni niti isušujući, a koji spadaju u ove dobre alkohole su tzv. masni alkoholi - Stearyl Alcohol, Cetyl Alcohol, Cetearyl Alcohol, Lauryl Alcohol, Myristyl Alcohol i slični. Jedino što treba pripaziti s njima jer su potencijalno komedogeni i čepe pore. Ukoliko ste skloni tome - oprez. :)
S druge strane, postoji i hrpa alkohola koje je potrebno izbjegavati u širokom luku. Ukoliko na proizvodu vidite Alcohol, Alcohol Denat, Ethanol, Methanol i slično, slobodno proizvod vratite na policu i ne okrećite se. :D Takvi alkoholi dugoročno isušuju kožu, ona je naknadno dehidrirana te to rezultira činjenicom da koža luči više sebuma. Nažalost, proizvodi za masnu kožu i matiranje su obično prepuni alkohola pa je potrebno pripaziti prilikom kupnje. Matiranje lica nije isto što i isušivanje lica.
Također, jedna opaska: ukoliko na proizvodu vidite oznaku "alcohol free" to ne znači nužno da nema alkohola. Takav proizvod ne sadrži denaturirani alkohol.
* Kiseline
O ovome bih mogla napisati cijeli post tako da nemam namjeru previše duljiti. Spomenula bih samo neke kiseline koje su danas najzastupljenije i u najširoj upotrebi.
Hijaluronska kiselina vlaži kožu, hrani stanice kože i sudjeluje u njihovom rastu. Veže ogromne količine vode na sebe pa, ukoliko ste ponosan vlasnik dehidrirane ili suhe kože - go for it.
Zatim općepoznate AHA (alfahidroksilne) i BHA (betahidroksilne) kiseline. Među AHA kiselinama je vjerojatno najpoznatija glikolna kiselina koja je posebno učinkovita kao eksfolijant (u tom slučaju mora se nalaziti u kiselom pH mediju; do pH otprilike 4). Ona kao i ostale AHA i BHA kiseline u prvih par tjedana ima tendenciju na površinu kože izvlačiti prištiće i komedone koji su se skrivali duboko u samoj koži. Taj proces je potpuno prirodan i, suprotno mišljenju da vam proizvod "ne odgovara", on zapravo tek počinje svoj proces djelovanja te je potrebno pričekati da se sve smiri. Zamislite samo što se sve skrivalo duboko unutar vaše kože. Od BHA kiselina kao najpoznatiju bih izdvojila salicilnu kiselinu koja je idealna za mješovitu i masnu kožu sklonu aknama. Također, to je jedina kiselina koja je topiva u masti pa, samim time, idealno prodire duboko u same pore kroz sebum i na taj način ih čisti od nečistoća i djeluje na prištiće i komedone.
Preporuka je koristiti proizvode sa SPF-om ukoliko kiseline koristite u jutarnoj rutini čišćenja i njege lica zbog njihovog štetnog fotoučinka.
* Sulfati
E sad, da ne bi bilo zablude. Gore navedeni alkoholi nisu jedini sastojci koji isušuju kožu pa nemojte misliti da ste spašeni. :D Tenzidi (surfaktanti, nazovite ih kako želite) smanjuju površinsku napetost vode i proizvod se u konačnici više pjeni. Tu sad nastupaju sulfati zbog svoje niske cijene proizvodnje i dostupnosti.
Ukoliko još uvijek nekome ne zvone sulfati kao takvi pretjerano, pretpostavljam da ste se upoznali s barem jednim od njih. SLS (ili Sodium Lauryl Sulfate) te SLES (Sodium Laureth Sulfate) su najpoznatiji od njih.
SLS je izuzetno dobar sastojak za čišćenje (pa ga tako nalazimo u gelovima za tuširanje, šamponima, pastama za zube itd.) no, dulja izloženost iritira kožu - može uzrokovati alergijske reakcije, svrbež kože, a na kosi suši vlasište, daje veći rizik od iritacije vlasišta, nadražuje i oči, a samu kosu čini ispucalom, suhom i u krajnjoj liniji zapetljanom. SLES se od prethodnika razlikuje u načinu proizvodnje, odnosno SLES prolazi dodatnu obradu pa je nešto blaži za kožu i vlasište.
E sad, treba li izbjegavati sulfate u apsolutno svim slučajevima? Ne. Mislim da ukoliko imate jako masnu kosu, proizvod bez sulfata ili sličnog pjenila neće toliko dobro obaviti posao.
Naravno, ukoliko vam koža tijela više naginje normalnoj nego suhoj no nakon tuširanja imate onaj neugodan osjećaj svraba i zatezanja kože - bacite pogled na svoje šampone i gelove za tuširanje, pretpostavljam da vam je SLS na svakom proizvodu među prva tri sastojka. ;)
* Parabeni
Služe kao konzervansi u kozmetici, hrani, lijekovima i slično te u principu sprječavaju i usporavaju mikrobiološku kontaminaciju proizvoda.
Zamislite zapravo kremu za lice bez ikakvog konzervansa. U vrlo kratkom roku bi postala leglo bakterija koje bi kad tad završile na licu. Ukoliko na ovo niste ispustili barem mali "ewww" uzdah, jeste li vi uopće ljudi? :D
Najčešći parabeni koji se koriste u kozmetici su metil-paraben, etil-paraben, propil-paraben, izobutil-paraben i drugi. Ono što uzrokuju su upale, iritacije, alergijske reakcije i osipe.
Jedan dio znanstvenih istraživanja je usmjeren na činjenicu kako naš organizam ne može "probaviti" parabene te ih akumulira višegodišnjom primjenom kozmetike koja ih sadrži. Također, jedan od potencijalnih ishoda te akumulacije jest maligni melanom, odnosno zloćudni rak kože. No, otom potom, ne bih baš predaleko ulazila u to. :)
Naravno, sve veći broj proizvođača okreće se drugim alternativama te umjesto parabena biraju druge konzervanse. Ukoliko tražite proizvod bez parabena, tražite oznake "paraben free" ili čak BIO proizvode. No, uzmite u obzir da se proizvodi s prirodnim konzervansima (npr. ekstrakt ružmarina ili grejpa) rade sa stvarno kvalitetnim sastojcima pa je stoga i cijena malo veća no, postoji mogućnost da proizvod neće imati toliku trajnost kao sa sintetskim konzervansima. :)
* Silikoni
Kombinacije atoma silicija i kisika. Njihova zadaća jest stvaranje zaštitnog sloja na koži, kosi i slično kao i mazivost samog proizvoda, odnosno, služe da se proizvod dobro razmazuje.
Znate onaj osjećaj kad namažete lice kremom, a ono instantno zagladi kožu, vizualno popuni pore i slično? E, to rade silikoni u proizvodu. Generalno, silikoni nisu loši, komedogeni niti iritativni pa, ukoliko nemate kožu koja reagira čim netko malo jače puhne u nju, ne vidim razlog zašto bi se oni u globalu izbjegavali. To su velike molekule pa nisu u mogućnosti ući dublje u sloj kože već ostaju na površini, za razliku od aktivnih sastojaka.
Kako prepoznati silikone u sastavu? Po nastavku -cone (dimethicone, amodimethicone, cyclomethicone, cetyl dimethicone i mnogi drugi).
E sad, zašto neki ljudi imaju love-hate odnos s njima? Zbog gore navedenog - to su velike molekule pa iz tog razloga "sjede" na površini kože. Zamislite losion za kožu krcat silikonima koji instantno mekša i zaglađuje kožu no, taj efekt traje do prvog tuširanja, odnosno dok ne isperete sav silikon? Nimalo hranjivo niti ono što se očekuje od jednog losiona za tijelo.
S druge strane, silikonski primeri za lice su must kod masnokožaca s proširenim porama jer lijepo zaglađuju lice prije stavljanja tekuće podloge. Uz to, sami puderi dosta često sadrže silikone što nije nužno loše. Bitno je samo da se navečer dobro očiste sve nečistoće s lica i iz pora.
Jedina loša stvar kod njih je što nisu topivi u vodi pa je za njihovo uklanjanje s kože/kose potrebni dodatni proizvodi (koji dosta često dodatno isušuju).
Suma sumarum: u dekorativi su poželjni, u preparativi imaju svrhe kao sjednica sabora svakodnevno. Radije izdvojite mrvicu više lovu za kvalitetan losion koji će nešto i raditi nego se trackati s nečime što nema nikakav dubinski efekt.
* Mirisi (Fragrance)
Uff. Tu bih mogla napisati romane. Proizvođači mirise trpaju u veliku većinu proizvoda koji su nam dostupni, a u sastojcima ih možete naći pod hrpom raznih naziva (Parfume, Aroma, Flavor) ili kao same mirisne komponente (Linalool, Limonene, Hexyl Cinnamal i mnogi drugi).
Glavni problem mirisa je taj što u sastavu može biti naveden doslovno samo "fragrance", dok cijeli kemijski sastav tog parfema je skriven kao vrag od tamjana. Tu sad dolazimo do problema - mirisi su iritansi kao takvi, mogu dovesti do alergijskih reakcija i sličnog.
Ja osobno nemam reakciju na mirise u samim proizvodima no, ne volim ni da mi krema miriše kao da sam ju upravo provukla kroz bočicu parfema. Osobama s reaktivnijom i osjetljivijom kožom preporučam da koriste proizvode koji na sebi imaju oznake "Fragrance free" (makar ni ta oznaka nije generalno siguran pokazatelj da nema mirisa u proizvodu, sjetimo se samo ovog posta od Jelene/Babushke i sage s jednim hrvatskim brendom).
E da, znate koji proizvodi su krcati umjetnim mirisima, a originalno ne bi smjeli biti puni iritansa - baby proizvodi. Haha! Naravno, ne svi, ali ima ih masa. :) Nebitno kakva će biti bebina guza, bitno da mami miriši. ;)
Ako ste izdržali do kraja posta, najs. :D Nadam se da sam uspjela barem na trenutak nekog natjerati da preispita svoj gel za tuširanje ili šampon i da sljedeći put prilikom kupnje baci oko na onu hrpu slova na kutiji koja se naziva "Ingredients".
Također, nadam se da vam se sviđa ovakav tip posta s vremena na vrijeme. :)
Do čitanja,
Do čitanja,
Anita :*
Danas da bih znala koji se sve sastojci nalaze u proizvodu moraš doslovno pregledat CIJELU AMBALAŽU, a ne kao ja čitat s naljepnice naljepljene na ARTDECO mineralni puder gdje na toj naljepnici koju su naši nalijepili piše da na sadrži talk ni nikakve sastojke koji začepljuje pore, a na kutiji u sastojcima piše da sadrži talk i još dva jako komedogena sastojka !
OdgovoriIzbrišiYup, ista situacija kao i s Jeleninim postom koji sam navela pri kraju teksta. :)
Izbrišisamo ispravak, lapusu calami ti se potkrao: *linalool i *hexyl cinnamal
OdgovoriIzbrišiinače odličan post!
Hvala ti puno, ispravim čim stignem! 😊
IzbrišilSuper post 😉
OdgovoriIzbrišihttp://www.kraljicadrameblog.wordpress.com